last year

2016 Fall “Austin Comedy Short Film Festival” Official Selections

Alamo Drafthouse  – Lakeline
14028 U.S. 183, Austin, TX 78717
Monday October 24th, 2016  @ 7:15 PM

Official Selections: Short Comedy Films

  1. “Ain’t No Stoppin’ Hackley”
    Directed by Trey Huguley & Garrett Hargrove (Austin, Texas)*
  2. “**it Happens” Directed by Jesse
    Acosta (Dallas, Texas)
  3. “7 Beds” Pedro Moreno del Oso
    (Spain)
  4. “A Family Affair” Directed by
    Marius Azokpota (France)
  5. “Accelerator” Directed by Sean
    Cabling
  6. “Church of Superman” Directed by
    Pete Bune (Brooklyn, New York)
  7. “CrashTest Dummies” ( I’m taking
    the Bus ) Directed by Lyn Caudie (Dallas, Texas)
  8. “Dr. Sunshine’s Office – Episode 5:
    Dysfunction” Directed by Joel Salaysay (Canada)
  9. “Hawt Yoga” Directed by Lane Lyle
    (Orange, California)
  10. “McClane” Directed by Stanley
    Sievers (Chicago, Illinois)
  11. “Mission Accomplished” Directed by
    Claus Martin (Germany)
  12. “NAMCAR Night Race” music video
    Directed by Lance Khazei (Sherman Oaks, California)
  13. “One Champion” Directed by JohnMark
    Triplett
  14. “Phineas & The Professor”
    Directed by John Origlieri (Brooklyn, New York)
  15. “Real Friends” Directed by Andrew
    Melzer (Chicago, Illiinois)
  16. “Team Phil” Directed by Konrad
    Arnold (Cary, North Carolina)
  17. “The Bitters Truth” Directed by
    Trey Huguley and Andrew Porter (Austin, Texas)
  18. “The Box Boy” Directed by Jesse
    Salazar III
  19. “The First Step” Directed by David
    Noblet & Arnaud Guez (Belgium)
  20. “The Government is Watching”
    Directed by Skyler Smith & David Nobles
  21. “The Missing Hand” Directed by
    Daniel Harding
  22. “The Party Pooper” Directed by Kurt
    Schneider (Lake Orion, Michigan)
  23. “The United Guys Network” Directed
    by Tabatha Golat (Canada)
  24. “Token Support Group” Directed by
    Alex Thomas (Austin, Texas)
  25. “When Damon Met Angie …” Directed
    by Hugo J. Mat (Arlington, Texas)
  26. “Wife And Death” Directed by Matt
    Wright (Canada)
 * Theme from “Fun with Hackley:
Axe Murderer”

Official Selections: Short Comedy
Screenplays
  1. “Adrift” written by Stuart Creque – Download Screenplay
  2. “Becoming Bigfoot” written by Sean
    Whitley (Allen, Texas)
  3. “Candidate Christ” written by David
    Mair (Vadnais Heights, Minnesota) – Download Screenplay
  4. “Central Incompetence” written by
    Grant Carson & Lindsey Parodi (Omaha, Nebraska)
  5. “Deli Takeout” (Pilot Episode of
    Brooklyn Deli) written by Jim Norman
  6. “Donating In Vein” written by Joey
    P Fama
  7. “Dougie Dog” written by Montgomery
    Burt (Vancouver, Canada)
  8. “First Kill” written by Elisabeth
    Howard (Sherman Oaks, California)
  9. “God’s Psychiatrist” written by
    Stephen M. Hunt
  10. “Just Life” written by Jeff Ahearn
  11. “Lovin’ It” written by Stuart
    Creque – Download Screenplay
  12. “Princess Pussy” written by Renee
    Sevier
  13. “The End” written by Kelly Jean
    Karam
  14. “The Hitchhiker” written by Phil
    Stokes
  15. “The Poor Man’s Agent” written by
    Tyler Cochran (Euless, Texas)
Nominations for “Most Original
Concept”
“Real Friends” Directed by Andrew
Melzer
“When Damon Met Angie…” Directed
by Hugo Martinez
“Accelerator” Directed by Sean
Cabling
“Token Support Support Group”
Directed by Alex Thomas – Winner!
“The Box Boy” Directed by Jesse
Salazar III
Nominations for “Best Animated Comedy
Film”
“Phineas and the Professor”
Directed by John Origlieri – Winner!
“Church of Superman” Directed by
Pete Bune
Nominations for “Best Comedy Short Film”
“Token Support Support Group”
Directed by Alex Thomas
“The United Guys Network” Directed
by Tabatha Golat – Winner!

“Hawt Yoga” Directed by Lane Lyle
“When Damon Met Angie…” Directed
by Hugo Martinez
“The Bitters Truth” Directed by
Trey Huguley and Andrew Porter
Nominations for “Best Micro Comedy Short
Film”
“Dr. Sunshine’s Office Ep 5:
Dysfunction” Directed by Joel Salaysay
“Team Phil” Directed by Konrad
Arnold
“The Party Pooper” Directed by Kurt Schneider – Winner!
“Real Friends” Directed by Andrew
Melzer
“Mission Accomplished” Directed by
Claus Martin
Nominations for “Funniest Music Video”
“One Champion” Directed by JohnMark
Triplett
“NAMCAR Night Race” Directed by
Lance Khazei
“Ain’t No Stoppin’ Hackley”
Directed by Trey Huguley and Garrett Hargrove – Winner!
“The Government is Watching”
Directed by Skyler Smith
Nominations for “Best Cinematography”
“7 Beds” DP Daniel Gonzalez
“The United Guys Network” DP Grant
Baldwin
“Mission Accomplished” DP Jan
Merlin Friedrich
“The Missing Hand” DP Jonathan
Taylor
“A Family Affair” DP Dominique
Marion Peredone – Winner!
Nominations for “Best Editing”
“The Government is Watching” Edited
by Skyler Smith
“One Champion” Editing by Zachary
Mattson
“Ain’t No Stoppin’ Hackley” Edited
by Trey Huguley
“**it Happens” Edited by Jesse
Acosta – Winner!
“Accelerator” Edited by Austin
Anderson
Nominations for “Best Original Music”
“The Government is Watching” by
Skyler Smith
“The Missing Hand” by Jack Blume
“NAMCAR Night Race” music video Directed by Lance Khazei – Winner!
“Ain’t No Stoppin’ Hackley” by MC
Chunky & Sugar Duke
“Wife and Death” by Dan Goldman 
Nominations for “Best Actress”

Laynie Mitchell in “Hawt Yoga”
Meryl Griffiths in “The Misssing Hand”
Mindy Neuendorff in “When Damon Met Angie…” – Winner!
Jamie Taylor in “Dr. Sunshine: Dysfunction”
Danielle Dallas Roosa in “Love and First Latte”

Nominations for “Best Actor”
Nico Romero in “7 Beds”
Patrick Shivers in “Party Pooper”
Aaron Green in “When Damon Met
Angie…”
Esteban Gomez Navarro in “The First
Step”
Matthew Pettigrew in “**it Happens” – Winner!
Nominations for “Best Supporting Actress”

Jessica Kozak in “One Champion”
Meghan Hemingway in “The United Guys Network”
Laura Flannery in “Token Support Group” – Winner!
Dana Salah in “Accelerator”
Kim Drake in “Wife and Death”

Nominations for “Best Supporting Actor”
Christopher J. Gutierrez in “The Box
Boy”
Greg Malone in “Wife and Death”
Kyle Talley in “Real Friends
Kenneth Wayne Bradley in “The Bitters Truth” – Winner!
Nominations for “Single Funniest Moment”
“Hawt Yoga” Directed by Lane Lyle
“Team Phil” Directed by Konrad
Arnold
“Mission Accomplished” Directed by
Claus Martin
“**it Happens” Directed by Jesse
Acosta – Winner!
“Church of Superman” Directed by
Pete Bune
Nominations for “Best Texas Film”
“**it Happens” Directed by Jesse
Acosta
“Token Support Support Group”
Directed by Alex Thomas
“When Damon Met Angie…” Directed
by Hugo Martinez
“The Box Boy” Directed by Jesse Salazar III – Winner!
“The Bitters Truth” Directed by
Trey Huguley and Andrew Porter
Nominations for “Best Director”
“Mission Accomplished” Directed by
Claus Martin
“The Missing Hand” Directed by
Daniel Harding
“7 Beds” Directed by Pedro Moreno del Oso – Winner!
“A Family Affair” Directed Marius
Azokpota
“Ain’t No Stoppin’ Hackley”
Directed by Trey Huguley and Garrett Hargrove
Nominations for “Best Ensemble Cast”
“The United Guys Network”
“Accelerator”
“Token Support Support Group” – Winner!
“One Champion”
“Ain’t No Stoppin’ Hackley”

Nominations for “Best Comedy Short
Screenplay”
“Central Incompetence” written by
Grant Carson & Lindsey Parodi
“Just Life” written by Jeff Ahearn – Winner!
“The End” written by Kelly Jean
Karam
“Dougie Dog” written by Montgomery
Burt
“Princess Pussy” by Renee Sevier
“Lovin’ It” written by Stuart
Creque

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: